KONKURS RECYTATORSKI "WIERSZOWANIE"

Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku ogłasza po raz XV Konkurs Recytatorski "Wierszowanie" dla dzieci i młodzieży z oddziałów zerowych, ze szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs popularyzuje literaturę poprzez piękno słowa mówionego, a rozbudzając poczucie estetyki, przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pozwala poznać nowych twórców i ich dzieła. Zmusza do refleksji i dostarcza wielu wzruszeń. Zachęcamy zatem do licznego udziału w konkursie wszystkie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat

1. Termin konkursu: 24 - 27 listopada
2. Końcowy termin zgłoszeń: 19 listopada 2014

3. Tematyka oraz autorzy prezentowanych utworów podczas konkursu „ Wierszowanie” jest dowolna.Przy doborze repertuaru prosimy zwrócić uwagę na wartości artystyczne wybieranych tekstów, a także na zawarte w nich treści moralne - postawy, zachowania, stosunek do człowieka, przyrody, a zatem sposób poznawania świata przez dziecko. Jak co roku, komisja zwracać będzie szczególną uwagę na samodzielność wyboru tekstów, a także dostosowanie ich do możliwości poznawczych i siły głosu recytatora. Wybrany fragment prozy powinien stanowić zamkniętą całość, opatrzoną pointą ( aby tekst nie był zbyt długi, można dokonać skrótów w tekście ) .

UWAGA !!!
Organizatorzy sugerują przeprowadzenie eliminacji szkolnych. Szkołę może reprezentować do 3 recytatorów - w każdej kategorii wiekowej. W uzasadnionych przypadkach organizator może zgodzić się na większą ilość zgłoszeń z jednej szkoły.

4. Kategorie wiekowe i terminy przesłuchań:

Grupa I - 24.11.14 godz.10.00 -recytatorzy z kl. 0-1 SP i Przedszkola - prezentacja obejmuje jeden wiersz –czas wykonania do 3 min.
Grupa II –25.11.14 godz.10.00 -recytatorzy z klas II-IV SP;prezentacja obejmuje jeden wiersz - czas wykonania do 3 min.
Grupa III – 26.11.14 godz.10.00 - recytatorzy z klas V-VI SP; z gimnazjum prezentacja obejmuje jeden wiersz i fragment prozy – łączny czas wykonania nie może przekroczyć 6 min.
Grupa IV – 27.11.14 godz.10.00 - recytatorzy z gimnazjum; prezentacja obejmuje jeden wiersz i fragment prozy – łączny czas wykonania nie może przekroczyć 6 min.

5. Sposób oceniania:
Uczestników konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych oceniać będzie powołane przez organizatorów jury, według następujących kryteriów : dobór repertuaru, interpretacja , kultura mowy . Najlepsi recytatorzy otrzymają dyplomy i upominki.