Szkoła Podstawowa w Pielni

E-mail: sppielnia@wp.pl

RECENZJE I OPOWIADANIA

Recenzja książki

,,Ania z Zielonego Wzgórza” to bardzo interesująca książka opisująca losy dziewczynki, Ani Shirley. Jest to niezwykła postać, o rudych włosach i wyjątkowo bujnej wyobraźni. Bardzo często „pakuje” siebie i innych w kłopoty. Jest ona wychowanką domu dziecka, ale przez przypadek trafia do rodziny Mateusza i Maryli Cuthbert na Zielone Wzgórze.

Książkę czyta się jednym tchem, ponieważ pełno w niej śmiesznych scen i dialogów. Ania jest dziewczynką wrażliwą i romantyczną, dlatego szybko podbija serca ludzi. Ma również szalone pomysły, które wprawiają w zaskoczenie.

Przez cały pobyt na Zielonym Wzgórzu dziewczynka walczy o miłość i akceptację. Bardzo się stara, ponieważ chce, aby Mateusz i Maryla byli z niej dumni i ją pokochali. Chociaż często sprawia duże kłopoty wychowawcze, to i tak wszyscy ją lubią za jej naturalność i ciepło.

Jej najlepszą przyjaciółką jest Diana, której powierza swoje tajemnice.

Książka L. M. Montgomery zmusza do przemyśleń nad sensem życia i miłości. Polecam ją każdemu, ponieważ ciągle zaskakiwała mnie ciekawymi wydarzeniami
i przygodami. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która pomimo ciężkiego życia zawsze była pełna optymizmu.

,,Ania z Zielonego Wzgórza” to książka znana na całym świecie i czytana przez wiele pokoleń. Zachęcam do sięgnięcia po nią.

Natalia Michalak

Pod prąd

Za oknem padał deszcz. Czternastoletnia Julka siedziała na parapecie, wpatrując się w krople spływające po szybie. Myślała o swojej przyszłości i o tym, kim chce zostać. Jednak bała się, że jej marzenia legną w gruzach, dlatego że w życiu przeżyła już wiele rozczarowań. Rodzice chodzili do pracy, więc nie mieli dla niej zbyt wiele czasu. Często była sama w domu. Nie miała rodzeństwa
i niezbyt dobrze dogadywała się z rówieśnikami. Posiadała jednak przyjaciółkę – Kasię - bez której nie byłaby tym, kim teraz jest.

Nadszedł kolejny dzień. Dziewczyna z niechęcią poszła do szkoły. Okazało się, że Kasia zachorowała, więc Julka była pozostawiona sama sobie. W szkole koledzy jej dokuczali, a nie uczyła się zbyt dobrze. Największą trudność sprawiała jej samotność na przerwach. Zadzwonił dzwonek na fizykę. Uczniowie udali się do klas i rozpoczęła się lekcja. Dziewczyna nie mogła się skupić. Myślała
o swoim marzeniu. Od kiedy pamięta, zawsze chciała być gimnastyczką. Julka nie wierzyła w siebie, więc znowu przyszła myśl, że jej plany na pewno się nie spełnią. Rozmyślania dziewczyny przerwała nauczycielka. Julka dostała uwagę, ale się tym nie przejęła. Po powrocie do domu ćwiczyła szpagat
i przewroty. Po wielu nieudanych próbach przyjechała jej mama. Od razu z oburzeniem powiedziała:

-Dziecko! Co ty robisz?! Lepiej weź się za naukę!

-Mamo… ale… To moje marzenie… - odpowiedziała zasmucona dziewczyna.

-W tym wieku nie powinnaś się tym zajmować! Marsz do pokoju!- szorstko powiedziała kobieta.

Czternastolatka pobiegła do pokoju. Po zamknięciu drzwi, rzuciła się pod kołdrę i zaczęła płakać.
W tej chwili przyszedł SMS od Kasi: „Wierzę w Ciebie…”

Właśnie w tym momencie nastolatka postanowiła, że się nie podda. Każdego dnia po szkole ćwiczyła różne akrobacje. Nauczyła się wielu pozycji gimnastycznych. W szkole odbywała się lekcja WF-u. Uczniowie mieli ćwiczyć przewroty. Kolega Julki, gdy nadeszła jej kolej, krzyknął:

-Nie zrobi tego! Nie da rady!

Wtedy dziewczyna wykonała ćwiczenie idealnie i dostała szóstkę. Była wniebowzięta. Pomimo trudności coraz bardziej się starała. W końcu była z siebie zadowolona. Pewnego dnia nauczyciel WF-u zapytał, czy chciałaby należeć do drużyny gimnastycznej. Oczywiście, że się zgodziła. Jej marzenie się spełniło!

Wszystko, co przydarzyło się nastolatce dowodzi, że warto walczyć o swoje marzenia i wierzyć
w siebie. Każdy człowiek jest na swój sposób wyjątkowy, więc nie poddawajcie się i idźcie za głosem serca pomimo trudności. By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd!

Maria Ziarko